GALICJA W OGNIU 1914 -2015

SKARBY HISTORII KLASZTORU W STANIĄTKACH

 

 

PROGRAM

 

 

Gala Finałowa

międzywojewódzkiego konkursu wiedzy historycznej

o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku

„Bój o czapkę kpt. Antoniego Stawarza”.

 

 

Piątek, 4 grudnia 2015 r. – wstęp wyłącznie za zaproszeniami

 

godzina 12:00 – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35 – Sala Fontany.

Przywitanie gości

Wykład dr Walerego Bubienia o oswobodzeniu Krakowa

Ogłoszenie wyników w V edycji konkursu „Bój o czapkę kpt. Antoniego Stawarza”

Koncert kwartetu smyczkowego ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego

 

 

Obchody

101 rocznicy obrony Twierdzy Kraków przed Rosjanami

oraz 100 rocznicy odsłonięcia pomnika na Wzgórzu Kaim.

 

 

 

Sobota, 5 grudnia 2015 r. – wstęp wolny

 

 

12:00 – Wzgórze Kaim - Kraków-Bieżanów

Modlitwa przy ołtarzu polowym z relikwiami błogosławionego Karola z domu Habsburg za poległych w obronie Twierdzy Kraków, o pokój między narodami.

Złożenie wieńców pod pomnikiem.

Salut artyleryjski.

13:30 – Przemarsz historycznych formacji wojskowych przez Stare Miasto spod Barbakanu pod Wawel.

 

 

„Niedziela 6 grudnia 1914 roku. Dziewiąty dzień pobytu Moskala”

według wspomnień Kazimiery Hilarii Szczerbianki

Ksieni Opactwa Sióstr Benedyktynek w Staniątkach.

 

 

Niedziela, 6 grudnia 2015 r. – Klasztor w Staniątkach – wstęp wolny

 

11:00 – Msza Święta w Kościele pod wezwaniem Świętego Wojciecha w intencji poległych w wielkiej wojnie w larach 1914 – 1918.

12:30 – Widowisko batalistyczne „Galicja w ogniu 1914”

 

W tym roku po paz pierwszy organizowana przez nas impreza cykliczna „Galicja w Ogniu 1914” przypominająca historię obrony Twierdzy Kraków przed armią carską w 1914 r. będzie miała charakter akcji charytatywnej, podczas której chcemy zwrócić uwagę na potrzeby Opactwa Sióstr Benedyktynek z Klasztoru w Staniątkach. Ponieważ historia Klasztoru splata się w wyjątkowy sposób z działaniami wojennymi z grudnia 1914 roku możliwe jest połączenie tej zupełnie nie znaj historii z obchodami przygotowywanymi przez Tradycyjny Oddziała C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków. Program, jaki w tym roku dla Państwa przygotowaliśmy jest pełen ciekawych i widowiskowych elementów. 

Zapraszamy do wsparcia Klaszturu, wszelkie informacje na ten temat można znaleść na stronie Opactwa "Benedyktynki.eu.", - lub klikając tutaj.

 

 

Na Wzgórzu Kaim ponownie spotkają się miłośnicy historii w 100 rocznicę odsłonięcia pomnika przypominającego odparcie wojsk carskich spod Krakowa w 1914 r., który poświęcono w rok po działaniach wojennych mających miejsce w jego sąsiedztwie. W tym miejscu zostanie odmówiona modlitwa za poległych w obronie Krakowa i o pokój między narodami przy ołtarzu polowym z relikwiami błogosławionego Karola z domu Habsburg. Na pamiątkę obrońców Krakowa zostaną złożone wieńce i wykonany salut artyleryjski. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się do Krakowa, gdzie przemaszerują ulicami Starego Miasta spod Barbakanu na Wawel aby zaprosić mieszkańców Krakowa na widowisko batalistyczne, które odbędzie się w dniu 6 grudnia w Klasztorze w Staniątkach.  

 

 

Po raz pierwszy gospodarstwo klasztorne znajdujące się za okalającym je murem zostanie otwarte. To właśnie na jego terenie po raz kolejny rozegrają się wydarzenia mające miejsce przed 100 laty. Wizyta w Staniątkach będzie również okazją do zwiedzenia wystawy prezentującej nieudostępniane dotychczas obrazy S. Bystryńskiego z 1916 r. przedstawiające historię wojenną klasztoru z lat 1914-1915. Ten swoisty skarb historii jest doskonałym narratorem dla przygotowywanych uroczystości i widowiska. Innymi zabytkami nieznanymi szerszemu odbiorcy jest ściana znajdująca się na terenie Klauzuli pokryta pociskami artyleryjskimi jakie w 1914 r. spadły na Klasztor. Szczegóły są nam dzisiaj znane z kroniki jaką prowadziła Ksienia Hilaria w czasie wojny. Te wszystkie historie można będzie poznać i przeżyć w dniu 6 grudnia 2015 r. w Staniątkach.  

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego wydarzenia na profilu FB "100+1 Rocznica obrony Twierdzy Kraków w grudniu w 1914 r.", - przejdź.