OTWARCIE WYSTAWY "100 lat Flotylli Wiślanej"

MUZEUM OKRĘGOWE W SANDOMIERZU

7 CZERWCA 2014 R.


 

Kolejna odsłona projektu „100 lat Flotylli Wiślanej i regulacji górnego biegu Wisły” miała miejsce w Sandomierzu. Już 6 czerwca w godzinach porannych przybyliśmy do Sandomierza i zajęliśmy kwatery na Zamku Królewskim. Kolejna z cyklu wystaw zatytułowana „100 lat Flotylli Wiślanej” została przygotowana w baszcie z fantastycznym widokiem na Wisłę – doskonale korespondującym z tematyką ekspozycji. Około godziny 15.00, tuz po ukończeniu wszelkich prac instalacyjnych udaliśmy się na sandomierskie cmentarze wojenne z lat 1914-1915. Mając za przewodnika rodowitego Sandomierzanina z Grupy odtwarzającej 72 pułk Bielawski nie mieliśmy najmniejszego kłopotu aby trafić na wszystkie mogiły żołnierzy rosyjskich i austriacko-węgierskich, gdzie zapaliliśmy symboliczny znicz. Po wizycie na cmentarzach i zwiedzeniu starego miasta powróciliśmy na zamek, gdzie na maszt wciągnęliśmy czarno-żółtą flagę.

Dzień 7 czerwca był zaplanowany drobiazgowo. O godzinie 12.30 przybyliśmy do sandomierskiego portu na Wiśle u podnóża Zamku Królewskiego, gdzie oczekiwał na nas kapitan statku „Maria” Pan Tadeusz Prokop. Po ustaleniu wszystkich szczegółów organizacyjnych przygotowywaliśmy się do zaokrętowania. Punktualnie o godzinie 13.00 weszliśmy na pokład statku przy sygnałach marynarskiego gwizdka. Zajęliśmy miejsca na górnym pokładzie i wypłynęliśmy w rejs po Wiśle, najpierw w górę rzeki. Po zawróceniu i przepłynięciu pod mostem na rzece zwolniliśmy. Padła komenda do wciągnięcia bandery austriacko-węgierskiej marynarki wojennej, którą podniesiono przy sygnałach gwizdka dwutonowego. Następnie Komendant Regimentu wraz z baronem Romanem Gamothą wrzucili w nurty Wisły wieniec z pamiątkową szarfą z napisem „Pamięci C. i K. Flotylli Wiślanej” upamiętniając tym samym wszystkich żołnierzy poległych w wielkiej wojnie 1914-1918 nad brzegami Wisły, a w szczególności żołnierzy Flotylli Wiślanej. Następnie z karabinowego miotacza granatów oddaliśmy trzy wystrzały salutacyjne. Około godziny 13.30 powróciliśmy do portu, skąd udaliśmy się na zamek aby dokonać uroczystego otwarcia przygotowanej uprzednio ekspozycji.

Punktualnie o 14.00 Komendant Regimentu wydał komendę do zbiórki. Wszyscy mundurowi ustawili się w szeregu i wyrównali szyk. Następnie padła komenda do wciągnięcia bandery austriacko-węgierskiej marynarki wojennej na maszt, którą podniesiono w identyczny sposób jak na statku „Maria” przy sygnale z marynarskiego gwizdka. Po wciągnięciu flagi Komendant udał się przed bramę wejściową do zamku, gdzie z góry całej ceremonii przyglądali się goście honorowi a wśród nich Pan Kazimierz Kotowski – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego oraz p.o Dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Pani Ewa Słotwińska. Zgodnie z ceremoniałem najwyższy rangą funkcjonariusz cywilny - w tym przypadku Pan Kazimierz Kotowski reprezentujący Województwo Świętokrzyskie udał się na plac ćwiczeń w asyście Komendanta Regimentu w celu zlustrowania pododdziału. Po prezentacji oddziału padła kolejna komenda do zajęcia stanowisk przy miotaczach przez obsługę. Każdy z miotaczy oddał po trzy strzały. W czasie ładowania miotaczy Komendant Regimentu przybliżył zgromadzonym licznie na placu przed zamkiem widzom okoliczności, z powodu których odbywała się ta prezentacja. Po zakończeniu strzelania nastąpiło publiczne wręczenie pamiątkowych medali z okazji 100 rocznicy wybuchu wojny przyznanych dekretem Burmistrza Miasta Benesov (Czechy), gdzie członkowie Regimentu tydzień wcześniej uczestniczyli w wydarzeniu przypominającym wyjazd arcyksięcia Franciszka Ferdynanda na manewry w Bośni i Hercegowinie (Sarajewie), które zakończyły się tragicznie za sprawą zamachu dokonanego przez serbskiego nacjonalistę Gawriło Princica. Po wręczeniu medali i dekretów Komendant Regimentu został uhonorowany przez członków Tradycyjnego Oddziału wyjątkowym upominkiem w postaci zabytkowego obrazu olejnego na desce przedstawiającego źródła rzeki Wisły w miejscowości Wisła z 1910 r. Dla wszystkich zgromadzonych osób wyjątkową atrakcją było zaproszenie do spróbowania tradycyjnej polewki artyleryjskiej z oryginalnej austriacko-węgierskiej kuchni polowej dla 25 osób – Kochkuste. Po opróżnieniu kotła, około godziny 14.30, zaproszeni goście udali się do wnętrz zamku, gdzie na pierwszym piętrze odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji „100 lat Flotylli Wiślanej”. Jako pierwsza głos zabrała Pani Ewa Słotwińska, która w kilku ciepłych słowach przywitała przybyłych gości. Następnie zgodnie z programem tematykę wystawy przybliżył Kurator Projektu Wiślanego Przemysław Jaskółowski – Komendant Regimentu. Zgromadzeni gości po wstępie przybliżającym tematykę ekspozycji zostali zaproszeni do zwiedzenia wystawy.

Wystawa będzie czynna na Zamku Królewskim w Sandomierzu do 6 lipca. Ponieważ ekspozycja wraz z czasem trwania projektu jest modyfikowana i wzbogacana o nowe eksponaty można ją będzie oglądać w zmienionej okazałości od września br. w pałacu XX Czartoryskich w Puławach.

Szczególnie gorące podziękawania w imieniu Regimentu składamy:

- Dyrekcji Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu - za bardzo życzliwe przyjecie

- Pani Jolancie Smuniewskiej - za wspólpracę przy realizacji projektu w jego części Sandomierskiej

- Panu Tadeuszowi Prokopowi - za bardzo życzliwe przyjęcie na pokładzie statku "Maria"

- Panu Romanowi Kwietniowi - za współpracę i pomoc w organizacji naszej wizyty w Sandomierzu

- Pani Indze Mizdrak - za użyczenie zdjęć z portu i pokładu statku "Maria"

 

O naszej wystawie:

 

Relacja przygotowana przez TVP KIELCE, emisja 8 CZERWCA 2014 r. godz. 18.30

 

Relacja z wernisażu wystawy na stronach Królewskiego Miasta Sandomierza

 

Relacja z wernisażu wystawy na stronach portalu informacyjnego: NadWisłą24.pl