"WODOWANIE" projektu 100 lat Flotylli Wiślanej i regulacji górnego biegu Wisły

 

1 marca 2014 roku punktualnie o 15:00 rozpoczęło się „Wodowanie” projektu pod tytułem „100 lat Flotylli Wiślanej i regulacji górnego biegu Wisły”. Na uroczystość przybyli liczni goście, a wśród nich przedstawiciele placówek dyplomatycznych oraz Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wśród obecnych na otwarciu pierwszej z cyklu ekspozycji poświęconych Flotylli Wiślanej i regulacji górnej Wisły nie zabrakło przyjaciół Regimentu.

 

Ponieważ uroczystość miała rozpocząć się punktualnie o 15:00 zaproszeni goście przybywali na barkę Alrina już od godziny 14:20. Na pokładzie przy trapie witał ich Komendant Regimentu wraz z żoną. Aby podkreślić marynistyczny charakter naszego przedsięwzięcia i nawiązać do historii Flotylli Wiślanej zbrojmistrz Regimentu wcielił się w rolę bosmanmata cesarsko królewskiej Marynarki Wojennej. Tym samym ponownie po 100 latach nad Wisła w Krakowie można było zobaczyć austriacko – węgierskiego marynarza.

 

Gdy wybiła godzina 15:00 rozbrzmiał na pokładzie barki Alrina marsz „Unter dem Doppel Adler”. Wszyscy mundurowi członkowie Regimentu Stanęli w szeregu na górnym pokładzie. Komendant wydał polecenie do wciągnięcia na maszt flagi austriacko – węgierskiej Marynarki Wojennej, której oddano honory. Następnie padła komenda do oddania salwy honorowej z 9 cm miotacza min Wz. 1914. Potężny wystrzał poruszył barką. Nawiązując do tradycji Komendant Regimentu szablą otworzył butelkę specjalnie na tę okazję przygotowanego szampana, którego zawartość została wylana do Wisły na znak wcielenia barki Alrina do służby pod banderą Jego Cesarskiej Mości oraz z nadzieją, że ten zacny trunek wraz z rzeką dotrze do wszystkich miast w których projekt poświęcony Flotylli Wiślanej będzie realizowany. Po otwarciu szampana Komendant zaprosił przybyłych gości pod pokład gdzie zaplanowano uroczyste otwarcie pierwszej z cyklu ekspozycji.

 

Pod pokładem goście byli częstowani artyleryjskim trunkiem. W sali głównej gdzie uprzednio przygotowano ekspozycję fotograficzną Komendant Regimentu przywitał przybyłych gości, a wśród nich Konsul Republiki Federalnej Niemiec – Panią Isolde Felskau, Radcę Ambasady Republiki Austrii – Pana Geralda Eidcherra, Zastępcę Attache Wojskowego, Lotniczegi i Morskiego przy Ambasadzie Federacji Rostyjskiej – komandora Eduarda Shishmakova. Wśród gości był również obecny przedstawiciel Wojewody Małopolskiego Pan Łukasz Zalasiński. Gości niemieckojęzycznych reprezentowali Michael Sieland z Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec, Prezes Wolfgang Schenk, Państwo Warscher, Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego Pan Dietmar Gass, Pan Egon Jacob. Krakowska Kongregację Kupiecką reprezentował Sekretarz Rady – Pan Roman Gawrysiak. Ponieważ Flotylla Wiślana to również historia Ludwiga Wittgensteina obecny był także znawca jego filozofii – dr hab. Józef Bremer.

 

Następnie Komendant Regimentu przybliżył tematykę projektu składającego się z czterech głównych wystaw tematycznych połączonych z dynamicznymi prezentacjami przybliżającymi odbiorcy realia czasów, w których funkcjonowała Flotylla Wiślana. Wyjaśniając nazwę sobotniego spotkania nazwanego „Wodowaniem” Komendant odwołał się do rzeczywistego wodowania okrętu, które polega na spuszczeniu na wodę gotowego kadłuba okrętu, który wymaga dalszych prac wykończeniowych. Taki właśnie jest projekt „100 lat Flotylli Wiślanej i regulacji górnego biegu Wisły”. Wystawę zaczyna i kończy zdjęcie z wielkiej wody na Wisle. Pierwsze z 1903 roku ukazuje rzekę w pierwszym etapie prac regulacyjnych , drugie z 1925 roku po zakończeniu pierwszego etapu prac regulacyjnych. Pewnego rodzaju kontinuum stanowi okręt Dunajec, który na tym właśnie zdjęciu już pod polską banderą jako ORP Dunajec patroluje Wisłę podczas powodzi.

 

W snutych przez Komendanta opowieściach o Flotylli Wiślanej nie mogło zabraknąć podkreślenia związków flotylli z Regimentem Artylerii Fortecznej Nr 2 z Krakowa, który na potrzeby tworzącej się jednostki oddelegował artylerzystów do obsługi dział, w które były uzbrojone okręty oraz obsług reflektorów acetylenowych. Jednym z takich żołnierzy był jednoroczny ochotnik Wittgenstein, który służąc na pokładzie SMS Goplana rozpoczął prace nad swoim pierwszym traktatem filozoficznym.

 

Przygotowana na pokładzie barki Alrina ekspozycja fotograficzna jest jedynie zwiastunem przygotowywanych wystaw, które będą składały się również z ekspozycji mundurów wojskowych oraz pamiątek rzeczowych po Flotylli Wiślanej oraz rodzinie Regieców, jak również dokumentów związanych z flotyllą z wiedeńskiego Kriegsarchiv.

 

Po zakończeniu opowieści o historii flotylli i planach projektu Komendant zaprosił wszystkich gości do wzniesienia tradycyjnego toastu artyleryjskiego. Wodowanie zakończyło się dopiero o godzinie 17:00, a znaczna część gości udała się na dalsze celebrowanie 100 – lecia flotylli, podczas którego Pan Dietmar Gass został wyróżniony Jubileuszowym Medalem Regimentu za wyjątkowy wkład w propagowaniu działalności Regimentu poprze doskonałe tłumaczenie informatora Regimentu.

 

O przygotowanym przez Regiment wydarzeniu można również przeczytać w:

 

Dzienniku Polskim z 1.03.2014 r.

 

Dzienniku Polskim z 3.03.2014 r.

 

Gazecie Wyborczej z 3.03.2014 r.

 

Gazecie Wyborczej - Kraków z 3.03.2014 r.

 

Portalu Dzieje.pl

 

Portalu Onet.pl

 

Ponadto informacja o Wodowaniu pojawiła się w ramach obchodzonego w całej Polsce dnia "Żołnierzy Wyklętych"